Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dovoz auta ze SRN

Dovoz auta ze SRN 

Pro dovoz je podstatné, zda kupované auto pojede po vlastní ose, či zda bude nutné vzít si pro něj vlek. Pokud jde o dovoz s vlekem, stačí, aby auto bylo odhlášené a žádné velké komplikace netřeba čekat.

Při převozu po vlastní ose je situace trochu jiná. U každého auta, u kterého by přicházel v úvahu dovoz, je třeba hlídat, zda má ještě platnou technickou kontrolu. Na mobile.de a autoscout24.de se jedná o kolonky HU (technická kontrola) a AU (měření emisí). Dále je třeba si uvědomit, že v případě bazaru odpadají starosti, které je třeba mít při koupi vozu přímo od fyzické osoby.

Rozdíly mezi jednotlivými převozními značkami jsou v následujícím:

•Značky se žlutým pruhem jsou platné vždy pouze 5 dní, k jejich pořízení není třeba originál německého technického průkazu (stačí kopie) ani aby auto fyzicky bylo u úřadu. Tyto značky byly dříve platné pouze v Německu, v poslední době k nim ale lze pořídit i zelenou kartu, která opravňuje k vyjetí do ostatních států EU. Na úřadech jsou značeny jako Kurzzeitkennzeichen. Ve žlutém poli mají vždy vyznačeno datum konce své platnosti.

•Značky s červeným pruhem jsou exportní a k jejich pořízení je třeba originál německého technického průkazu, vozidlo musí být přistaveno ke kontrole VIN kódu. Tato kontrola se provádí přímo na úřadu a často ji dělá přímo úředník, který vás na přepážce obsluhuje. Na úřadech jsou značeny jako Ausfuhrkennzeichen (Exportkennzeichen, Zollkennzeichen). V červeném poli mají vždy vyznačeno datum konce své platnosti.

Vždy se vyplatí volat a zjišťovat předem:
•Je auto ještě přihlášené, nebo zda nemá platné značky.
Toto je podstatné, pokud chceme jet po vlastní ose, protože v případě odhlášeného auta je teoreticky třeba jet na úřad dvakrát. Jednou pro innenland převozní značky se žlutým pruhem, tyto dát na auto, a pak vyrazit na úřad pro ausfuhrkennzeichen, tedy exportní značky.
•Je auto po leasingu?
Pokud ano, tak i když je leasing doplacen, technický průkaz si nechává banka, která vůz financovala. V případě prodeje auta jej musí poslat majiteli vozu poštou, což může proces nákupu vozu o něco odložit a protáhnout.
•Vůz prodává fyzická osoba či bazar
Pokud vůz prodává bazar, odpadá starost o domlouvání schůzky – stačí se domluvit na rezervaci vozu a můžete vyrazit. V případe fyzické osoby je to často oříšek, Němci často nechápou, proč nemůžeme přijet o víkendu. Ovšem to bychom nedostali převozní značky, ve většině měst o víkendu na úřadech nepracují. Výjimkou byl například Bobbingen u Stuttgartu, kde měli otevřeno i v sobotu dopoledne.

Dále při nákupu vozu v bazaru odpadá starost o cestu s vozem na úřad, protože bazarníci mají své vlastní univerzální převozní značky, na kterých můžete provést zkušební jízdu i cestu na úřad pro exportní značky, a to i v případě, že vozidlo je odhlášené.
•Jak daleko je příslušný úřad a jaké jsou jeho otevírací hodiny?

Standardní průběh koupě vozu od fyzické osoby (v bazaru je to podobné)
1. Zavolat na číslo uvedené v inzerátu, vyptat se kromě stavu vozu na podrobnosti viz předchozí, domluvit si schůzku ve všední den ráno dle otevíracích hodin úřadu minimálně 4 hodiny před zavírací dobou.
2. Ověřit si otevírací hodiny úřadu, stačí mírně googlit a vyhledávat název příslušného města spolu s klíčovými slovy KFZ-Zulassungsstelle či Landratsamt.
3. Vyrazit tak, abyste měli dostatečnou časovou rezervu na ranní špičky, pokud jedete přes velká města. Řetězové nehody také dokážou pořádně zdržet, nemluvě o hledání cíle cesty.
4. Po obhlédnutí vozu většinou následuje podpis smlouvy o prodeji vozu. Drtivá většina prodejců k tomu používá unifikované formuláře, setkal jsem se zatím se třemi typy: ADAC, mobile.de a autoscout24.de je dávají volně ke stažení. Doporučuji si je předem prostudovat doma.
5. Drtivá většina Němců vyžaduje platbu v hotovosti uložit okamžitě na účet. Nejedná se o malé částky, a tak mají rádi jistotu, že peníze jsou pravé. Je ovšem třeba počítat se zdržením kvůli cestě do banky a případné frontě.
6. Následuje cesta na úřad (KFZ-Zulassungsstelle či Landratsamt). U úřadu jako první zajděte do obchodu s názvem Schilder. Pokud jich tam je více, vyplatí se je obejít a porovnat ceny. Zde si zařídíte pojištění dle typu převozních značek. Dostanete potvrzení a s tím jdete do budovy úřadu.
7. Pro přehlášení vozu na sebe potřebujete následující doklady: – pas či občanský průkaz – doklad od uzavření pojištění z obchodu Schilder – velký technický průkaz a pokud je vozidlo ještě přihlášené, tak i – malý technický průkaz – doklady od technické kontroly (TÜV- a AU-Protokoll) – eventuálně staré značky
8. Úředník(ce) po vás bude chtít zaplatit správní poplatek za přepis vozu. Dnes už je na většině úřadů elektronická pokladna, takže dostanete do ruky magnetickou kartu, tu vložíte do automatu. Ten vám ukáže částku, kterou do něj musíte nasypat. Potom nezapomeňte vyzvednout z automatu doklad o zaplacení, a s tím se vrátíte na přepážku.
9. V tuto chvíli dostanete do ruky papír s vypsaným číslem poznávací značky, kterou dostanete. S tímto papírem jděte do krámku Schilder. Výměnou za něj dostanete za poplatek cca 10 EUR značky. Se značkami v ruce se opět vraťte na úřad na přepážku. Pokud se jedná o Kurzzeitkennzeichen, tedy značky se žlutým pruhem, jsou zde peripetie u konce. Úřednice vylepí na značku příslušnou známku, tím je značka platná a můžete vyrazit domů. V případě Ausfuhrkennzeichen, tedy značek s červeným pruhem, před vylepením známky ještě musíte předvést, že sedí VIN.

A co potom?
Až s vozem dojedete domů, patrně vás bude zajímat přihlášení. K tomu jsou potřeba:
• Dovozová technická kontrola. Často je třeba se objednat několik dnů dopředu. Z tohoto důvodu také doporučuji při řešení, které převozní značky koupit, vzít exportní alespoň na 14 dní. Je to sice dražší, ale můžete s nimi jezdit déle a hlavně si vyřídit všechny procedury, ke kterým je třeba, aby auto bylo fyzicky přítomno.
• Na úřadu vyplnit jednoduchý formulář A4 se žádostí o vydání čistopisu technického průkazu, odevzdat německý technický průkaz, předložit smlouvu o koupi vozu.
• A pak už jen čekat na vydání českého čistopisu, úřad na to má ze zákona měsíc…
 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 64641
Měsíc: 374
Den: 5